پیشنهاد سردبیرانخط‌مشی‌گذاری علم و فناوریمعرفی کتابنوآوری اجتماعی

نظام‌های نوآوری شهری

نظام‌های نوآوری شهری، تبیین اهمیت و عناصر سازنده

میان نخبگان و متخصصین دانشگاهی و اجرایی این توافق وجود دارد که نوآوری کلید رشد اقتصادی است، و مشخص شده است که این نوآوری بیش از پیش  «ناحیه‌­ای» و مبتنی بر تمرکز جغرافیایی است. تفاوت­‌های زیادی میان ظرفیت نوآوری شهرها وجود دارد و این شهرها هستند که نقش برجسته­‌ای در اقتصاد دانش ایفا می­‌کنند. از سال 1980، جغرافیدانان اقتصادی، اقتصاددانان منطقه‌­ای و سایر مکاتب توسعه اقتصاد منطقه‌­ای تمرکز مطالعاتی­شان را بر روی شهرها و مناطق دارای نوآوری بالا قرار داده‌­اند. هدف آن­‌ها درک این موضوع است که چرا برخی شهرها در اقتصاد دانش پیشرفت می­‌کنند و شکوفا می­‌شوند در حالی که برخی دیگر نمی‌­توانند. چرا برخی مناطق و شهرها در جذب افراد مستعد، خلق دانش سطح بالا، و تولید ایده‌­های جدید و نوآوری‌­ها، موفق­‌ترند؟ عناصر و مولفه‌­های موفقیت چیست؟ آیا شهرهای نوآور می­‌توانند ایجاد و یا ترغیب شوند، یا این که آن­‌ها به وسیله شانس شکوفا می­‌شوند؟ کتاب «نظام‌های نوآوری شهری» توسعه و مدیریت نظام­‌های نوآوری شهرها را مورد تحلیل قرار می‌­دهد تا درک بهتری را از آن­‌چه یک چنین سیستم‌هایی ایفا می­‌کنند را فراهم کند.

این کتاب با توسعه یک مدل مفهومی که بینش‌­هایی را از علم اقتصاد شهری با جغرافیایی اقتصادی، حکمرانی شهری و بازاریابی مکانی  ترکیب می­‌کند؛ آغاز می‌­شود و رابطه وابستگی به مسیر، انواع مختلف نزدیکی مکانی (و نقش کلاسترها، شبکه‌­ها و پلتفرم‌­ها)، شرایط نهادی، جذابیت مکانی و هویت مکانی را در تکامل نظام‌­های نوآوری محلّی برجسته می­‌کند. نویسندگان کتاب، این چارچوب مفهومی را به موارد مطالعاتی تجربی­ در سه شهر دارای عملکرد بالای نوآوری پیوند داده‌­اند: آیندهون (هلند)، استوکهولم (سوئد) و سوزو (چین) و از طریق آن تحلیلی جزئی از این که چگونه نظام­‌های نوآوری تکامل می­‌یابند؛ فراهم کردند. ویژگی منحصر به فرد این کتاب ترکیب این تحلیل با سیاست عینی و پاسخ‌های مدیریتی است.

کتاب با بحث بر روی شش تم در توسعه نظام‌­های نوآوری موفق خاتمه می‌­یابد: توانمندی‌­های بنگاهی و بنگاه­‌های پیشرو، تحقیقات و آموزش عالی، محیط جذاب، برندسازی مکانی، محیط نهادی و کارآفرینی.  هر یک از این تم‌­ها، بطور کامل مورد بررسی قرار گرفته و درس‌­­آموزی­هایی از موارد مطالعاتی عنوان شده و همچنین تجارب جدید از سایر موارد در ادبیات موضوع، ارائه شده است. این کتاب می‌­تواند مورد توجه و علاقمندی دانشجویان، پژوهشگران و سیاست­‌گذارانی که درگیر نظام­‌های نوآوری منطقه‌­ای، و توسعه مکان‌­ها و خوشه­‌های دانش هستند، قرار گیرد.

پرسش‌های مورد توجه کتاب:

پرسش­‌هایی که این کتاب درگیر آن­ها می‌­شود شامل این موارد است:

  • نظام‌­های نوآوری شهری چگونه تکامل و توسعه می­‌یابند؟
  • عوامل زمینه‌­ای تاثیرگذار بر ظهور و توسعه این نظام‌­ها در مراحل مختلف چه چیزهایی هستند؟
  • چه مداخلات سیاستی‌­ای می‌­تواند ظهور و توسعه چنین­ نظام‌­هایی را تحت تاثیر خود قرار دهد؟ چالش‌­های عمده در این خصوص چه چیزهایی هستند؟

بنابراین یکی از ویژگی­‌های این کتاب این است که تنها بر نقاط نهایی مقصد توقف نمی­کند بلکه به این موضوع نیز توجه دارد که چگونه شهرها در طی دهه‌­ها م‌ی­توانند از موقعیت‌­های شروع مختلف به سوی نظام‌­های نوآوری موفق حرکت کنند.  در این کتاب علاوه بر بررسی ادبیات موضوع و گرفتن الهام‌هایی از دو نمونه موفق تجربی جهانی (دره سیلیکون امریکا و سوفیا-آنتی­پلیس فرانسه) سه مورد تجربی دیگر نیز  مورد تحلیل قرار می­‌گیرد. آیندهون هلند یکی از موفق‌­ترین مناطق اروپایی است که با نقش در حال تغییر شرکت پیشروی فیلیپس مواجه است بنحوی که به نتایج گسترده و دور از دسترسی در نظام نوآوری دست یافته است.  کیستا (سوئد) خوشه­‌ی پیشروی جهانی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات بی­سیم، و ناحیه دانشی فعال در شهر استوکهولم است که در حال تبدیل شدن از یک پارک علمی به شهر علمی است.  پارک صنعتی سوژو (چین) نیز اولین پارک علمی بزرگ مقیاس در سطح ملی است در چین است که به صورت مشترک توسط چین و سنگاپور راه‌­اندازی گردیده و از یک پارک صنعتی به مرکز علم و نوآوری تبدیل شده است.

این کتاب مشتمل بر 6 فصل است. به استثناء فصل اول که مقدمه و مطلع بحث است، نویسندگان (وَن ویندِن، براون، اوتگار و ویت) در فصل دوم به موضوع توسعه و مدیریت نظام‌های نوآوری شهری و در فصول سوم تا پنجم به معرفی و تحلیل سه مورد مطالعاتی کتاب (آیندهوون هلند، کیستا سوئد، و سوژو چین) پرداخته و نهایتاً در فصل ششم ترکیب بحث‌ها و نتیجه‌گیری را برای مخاطبین ارائه می‌دهند. این کتاب مشتمل بر 203 صفحه است و توسط انتشارات روتلدج منتشر شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا