علم، فناوری و نوآورینوآوری فناورانه

هوش مصنوعی و داستان‌نویسی هوشمند

از جشنی که بر ما است…در باب فهم ناقص ما از زمین بازی‌های جدید (بخش دوم)
زد و خردهای دو هفته اخیر هموطنان در فضای مجازی در خصوص این که آیا جشن عید غدیر باید مردمی باشد یا حکومتی، ما را بر آن داشت که دست به قلم شده و آزمون‌هایی را ترتیب دهیم که احتمالا جزء نادیده‌های مخاطبان عزیز از هوش مصنوعی و کاربردهای سوء اخیر آن باشد.
هوش مصنوعی کنونی، یک هوش مصنوعی به معنای واقعی نیست و بیشتر از آن چه تصور کنید وابسته به چارچوب‌هایی است که منبعث از حکمرانی داده و اطلاعات نظام سلطه است. برای اعتبارسنجی این گفته یک آزمایش تجربی انجام می‌دهیم: به یکی از سایت‌هایی که بر اساس کلید واژگان شما، داستان‌نویسی هوشمند می‌کند، مراجعه و این فرضیه را ارزیابی می‌کنیم.
یک بار این سری کلیدواژگان را با ایران و یک بار با امریکا وارد می‌کنیم و از تامین کننده خدمات هوشمند می‌خواهیم بر اساس این کلیدواژگان برای ما داستان‌نویسی کند.
از سایت Aistorygenerator.org استفاده می‌کنیم؛ نتیجه تعجب‌برانگیز است: متن و کاراکتر داستان ایران کاملا سوگیرانه، رادیکال و مبتنی بر جهت‌گیری براندازانه است در حالی که داستان مربوط به امریکا مبتنی بر حفظ چارچوب حاکمیتی موجود کشور و ترویج مطالبه گری درون سیستمی است!
نتیجه در قالب ۸ تصویر اسلایدر زیر ارائه شده است. خودتان مقایسه کنید. کلیدواژگان ما در این آزمون عبارتند از:

IRAN , distortion, student, regime, status change , economic circumstance, Islamic nation

در آزمون دوم به جای ایران از ایالات متحده و به جای عبارت «ملت اسلامی» از اصطلاح «ملت دموکراتیک» استفاده شده است.

 

این آزمون را می‌توانید با اتکا به سایر اپلیکیشن‌های یا تأمین‌کنندگان خدمات هوشمند مبتنی بر وب همانند Toolsaday, jasper, sassbook, Toninaz و…امتحان کنید و نتایج متفاوت و سوگیرانه تولید شده درباره دو کشور ایران و آمریکا (با کلیدواژگان مشترک) را مشاهده کنید.
آیا هوش مصنوعی در سایه چنین دستکاری نظام سلطه که ناشی از حجم تولیدات محتوایی آنان علیه کشورهای استقلال طلب است؛ حکم یک فناوری حکومتی را پیدا نمی‌کند؟! آیا درست در زمانی که ما درگیر دوقطبی مردمی-حکومتی هستیم؛ در حال باختن قافله بازی نیستیم که هوش مصنوعی حکومتی نظام سلطه! برای ما ترتیب داده است؟!

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا