علم، فناوری و نوآورینوآوری فناورانه

هوش مصنوعی و بلاگ‌نویسی هوشمند

از جشنی که بر ما است…در باب فهم ناقص ما از زمین بازی‌های جدید (بخش اول)
زد و خردهای دو هفته اخیر هموطنان در فضای مجازی در خصوص این که آیا جشن عید غدیر باید مردمی باشد یا حکومتی، ما را بر آن داشت که دست به قلم شده و آزمونی را ترتیب دهیم که احتمالا جزء نادیده‌های مخاطبان عزیز از هوش مصنوعی کنونی باشد.
ایجاد سایت هوشمند بدون حضور یک نفر کدنویس، ایجاد یادداشت‌ها و بلاگ‌ها از یکسری کلیدواژه که شما در اختیار آن قرار می‌دهید، ایجاد و تولید داستان، فیلمنامه و حتی انیمیشن از موضوعاتی است که زمین بازی جدید را برای فعالان و کنش‌گران فرهنگی و اجتماعی عوض می‌کند.
هوش مصنوعی کنونی، یک هوش مصنوعی به معنای واقعی نیست و بیشتر از آن چه تصور کنید وابسته به چارچوب‌هایی است که منبعث از حکمرانی داده و اطلاعات نظام سلطه است. برای اعتبارسنجی این گفته یک آزمایش تجربی انجام می‌دهیم: به یکی از سایت‌هایی که بر اساس کلید واژگان شما تولید مقاله یا بلاگ هوشمند می‌کند، مراجعه و این فرضیه را ارزیابی می‌کنیم. یک بار این سری کلیدواژگان را با ایران و یک بار با امریکا وارد می‌کنیم و از تامین کننده خدمات هوشمند می‌خواهیم بر اساس این کلیدواژگان برای ما بلاگ تولید کند.
از اپلیکیشن SmarWriter استفاده می‌کنیم؛ نتیجه تعجب‌برانگیز است: متن یادداشت ایران کاملا سوگیرانه، دارای مواضع رادیکال و براندازانه است در حالی که متن یادداشت مربوط به امریکا مبتنی بر حفظ چارچوب حاکمیتی موجود کشور و ترویج مطالبه گری درون سیستمی است!
نتیجه در ۸ تصویر ذیل آورده‌ شده است. خودتان مقایسه کنید. کلیدواژگان ما در این آزمون عبارتند از:

IRAN , distortion, student, regime, status change , economic circumstance, Islamic nation

در آزمون دوم به جای ایران از ایالات متحده و به جای عبارت «ملت اسلامی» از اصطلاح «ملت دموکراتیک» استفاده شده است. این آزمون را می‌توانید با اتکا به سایر اپلیکیشن‌های یا تأمین‌کنندگان خدمات هوشمند مبتنی بر وب همانند Paragraphai, growthbar, copy.ai و…امتحان کنید و نتایج متفاوت و سوگیرانه تولید شده درباره دو کشور ایران و آمریکا (با کلیدواژگان مشترک) را مشاهده کنید.
آیا هوش مصنوعی در سایه چنین دستکاری نظام سلطه که ناشی از حجم تولیدات محتوایی آنان علیه کشورهای استقلال طلب است؛ حکم یک فناوری حکومتی را پیدا نمی‌کند؟! آیا درست در زمانی که ما درگیر دوقطبی مردمی-حکومتی هستیم؛ در حال باختن قافله بازی نیستیم که هوش مصنوعی حکومتی نظام سلطه! برای ما ترتیب داده است؟!

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا